Web Üzerine İlk Deneyimler

Çok uzun zaman önce Web Üzerine İlk Deneyimler adı altında bir anket başlatmıştım. Facebook, quup, Twitter gibi sosyal ağlarda gerek direkt gerek genel olarak anket linkini siz değerli takipçilerle paylaşmıştım. Bunun sonucunda toplam 11 adet anket yanıtı aldım. Ankete katılımda bulunan arkadaşlardan tekrardan teşekkür ederim. Yazacağım deyip yazmayanlara ise bir şey demiyorum, anketimiz hala güncelliğini devam ettirecek olup, ilk deneyimini bizlerle paylaşmak isteyen olursa şuan okumakta olmuş olduğunuz yazıya ekleyeceğim.

Ankete katılım sağlayanların isim listesi şöyle; Salih S. DEMİR, Özgür Fırat ÖZPOLAT, Ferman AKGÜN, İsimsiz(1), Doğukan ÖNAL, Yusuf YILDIZ, 0x7000, Abdullah UĞRAŞKAN, Deniz HACISALİHOĞLU, JackkerL ve Zeki ANKUN.

Salih S. DEMİR Salih S. DEMİR Salih S. Demir, 2004 yılından beri daha çok hobi amaçlı olarak kodlarla iç içeyim. Malum öğrencilik devamlı çalışmamı engelliyor, en son geçen sene çalışıyordum isim vermeyeyim. Pozisyonum çok değişikti, sözde tasarımcı ama genelde yapılmış sitelerin tasarım ve yazılımsal eksiklerini düzeltmek üzere çalışıyordum.
Evimde PC yoktu ben 2000 yılında PC ile ilk defa tanıştım, nerde internet cafede :D. Ne zaman biraz para biriktirsem internet cafeye gider internete girerdim. Tabi o zamanlar sadece mynet.com, showtvnet.com gibi adreslerin anasayfasına girebiliyordum henüz link ve tıklama kavranlarını öğrenmemiştim. Komik :D. 2004 yılında Mynet’in MySite hizzmetinden hazır bir site aldım, ilerleyen zamanlarda kodlarla oynayabileceğimi farkettim. Renk ve fontları değiştirmeye başladım ilk olarak sonra o meşhur gezginler.net’in javascript kütüphanelerini kurcaladım. O zamanlar işin “süper” şimdi ise “ıyyk” dediğimiz o havalı şeyleri kullandım. İlk işimi 2006 yılında 16 yaşımda bir dernek sitesi yaparak başladım. Klasik ASP ve HTML. Henüz CSS’yi öğrenmemiştim. Açıkçası çok farklı bir duygu hissettiğimi sanmıyorum, çünkü hatırlamıyorum unutkanlık da var bende…
Üniversite hayatı ve alakasız bir bölüm beni pasif hale getirdi. Çalıştığım yerlerde yaptığım bir kaç site(adlarını bile unuttum) dışında iş yapmadım. Gelecek planım artık yok. çünkü HTML, CSS, JS aldı başını gidiyor ve sık sık moda değişiyor ayak uydurmak zor, ancak takipteyim peşini bırakmıyorum.

Özgür Fırat ÖZPOLATÖzgür Fırat ÖZPOLAT özgür fırat özpolat, 12 yıldır bilgisayar 3 yıldır internet sitesi sektöründeyim. son 3.7 yıldır atatürk üniversitesinde uzmanım yaşım yirmiküsür :d
+yapacak başka kimse olmadığı için işi bana verdiler
+sanırım 23 ya da 24
+php mysql editörde ne varsa artık :d rüya dalgacısı mı dreamweaver mi o işte +zor bir matematik sorusunu çözebilmek kadar eğlenceli ve uzundu +üniversitenin resmi internet sitesiydi önceki adam özel şirket olduğu için sıkıntı çıkarıyordu. müdür yardımcımız dedi diye yaptım :d
şöyle deniz kenarında bütün sıkıntılardan uzak bir gölgede kitap felan okurken görmek isterdim :d

 

Ferman AKGÜNFerman AKGÜN Ferman AKGÜN 1994 doğumluyum yaklaşık 4 yıldır lisede başladım. şuan okuyorum fakat freelancer işler yapıyorum
+Bilişim dergisinde arkadaşıma verilen .tk uzantılı web sitesi bende merak edip birlikte yapmıştık
+16 yaşında yapmıştım
+PHP HTML JS kullanmıştım frontpage editöründe hazırlamıştım
+süper birşeydi para kazanmak muhteşem birşeydi
+kaldığım yurttaki dernek sahipleri yaptırmıştı. arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine de denebilir.
iyi bir yazılım firmasında

 

null İsimsiz(1) isim vermek istemeyen biri 22 yaşındayım bir turizm firmasında arayüz tasarımı ve kodlaması yapıyorum
merkal gelmedi okuluna gittik.Yani he ben burdan para kazanır ve sektörü dağıtır demedim okulunu bitirdim. ilk işimi 15 yaşında yaptım. ilk işimde flash ve action script kullandım. ilk işim için herhangi bir duygu beslemedim çünkü işti.İş başka aşk başka. dayımın dükkana yaptım siteyi.Annemin beni doğurmasıyla dayıma ulaşmış oldum.Kararı ben değil dayım verdi.
5-10-15 yıl sonra kendimi ayna da,fotoğraflarda ve videolarda falan görmek isterim.Onlar olmazsa amerikada bir web firmasında görebilirim.gidesim var kal demeyin.

 

null Doğukan ÖNAL Doğukan ben, 6 yıldır programlama ilgimi çekiyor, resmi olarak biyerlerde çalışmadım ama bi kaç tanıdık için scriptler yazmışlıgım oldu onlarda gerekli yerlere ilettiler örnek vermek gerekirse kendi çalışmam olan voteforugliesi yaptım bunun için okulun serverını hackleyip öğrenci resimlerini çekmem gerekti ama olsun :D voteforuglies.edu.tf free hostta şuan.
bilgisayar ve insan arasındaki ilişkinin en çıplak olduğu alan programlama bence, bi sihirbaz gibi hissediyorum, neler yapabilecğeimi düşününce. bi yerde çalışmadım vakit buldukça bişeyler karalıyorum, bu aralar kayıp diyar web tabanlı oyunuma agırlık verdim o da iyi gidiyor ama tasarım yönüm iyi sayılmaz. okulumda seçmeli ders olarak programlama dersleri aldım bu sene, ana alanıma ek olarak. c++,c öğrendim, ilk asp ile başladım, sonra php, php OOP, perl azıcık da basic bilirim
ben şu an amerikan kültür ve edebiyatı bölümündeyim. programlama ile ilgili bölüm okumadım. ileride de bu işi yan iş olarak yapacağımı düşünüyorum, ya da kim bilir belki bölümümden bir iş çıkmaz, komple programlama işine yönelirim. foto falan kullanma yayınlama beni :D samimi bir dille yazdım.

 

Yusuf YILDIZYusuf YILDIZ Ben Yusuf YILDIZ. 1 yıldır junior olarak 3 yıldır bu işin içindeyim. Evet biliyorum biraz az ancak bu 2 yıl içerisinde 10 yılda katedilemeyecek bir yol kateddiğimi düşünüyorum. Freelance olarak Arayüz geliştiriyorum. 17 yaşıma Şubat 19 da girdim.
Aslında genel olarak programlama ile tanışmam çok hızlı ve doğru bir yönde oldu. Bir “bilgisayarcı” tanıdığımız bilgisayarıma XP yüklerken sağ altta tnctr.com yazısını gördüm ve merak ederek siteye girdim. Kısa bir sürede alıştım ve bir pozisyona geldim. Site/forum içinde AutoPlay Media Studio denilen bir IDE ile programlar geliştiriliyor. İlk programımı bu şekilde geliştirdim. Hatırladığım kadarıyla ilk yaptığım program bir Desktop Dock programıydı. Masaüstü’nde sürekli açık olarak duran ve istediğiniz programlara hızlı erişiminizi sağlayan bir araçdı. (14 yaş) Bu program (AMS) Lua denilen bir programlama dile üzerine kurulu. Gerçekten çok basit ve anlaşılabilir bir multi-platform programlama dili (tabi bunu sonradan öğrendim). Daha sonra daha gelişmiş programlama dilleri olduğunu öğrendim ve bunu öğrendiğim sıralarda açık akademi denilen Microsoft projesiyle tanıştım. Bu projenin ilk dersleri gerçek çok büyük yardımcı oldu. İlk derslerinde programlamadan ziyade, programlama dillerinin yapısı, mantığı, nasıl yorumlandıkları gibi temel ama bir o kadar önemli bilgileri öğrendim ve kavradım. Bu temel sayesinde girdiğim tüm programlama dillerini hızlıca öğrenip gerçekten kullanabilir hale geldim. (15 yaş) Aynı derslere devam edip C# diploması aldım. Daha sonra masaüstünden “sıkılıp” Web’e yönelmeye karar verdim. İlk önce tabiki HTML ve CSS öğrendim. Ancak diğerlerinden farklı olarak CSS öğrenirken javascript adımları atarak jQuery öğrendim. Yani CSS ile jQuery aynı anda öğrenmiş oldum ve bunun çok büyük bir faydası oldu. İngilizcem iyi olduğunda direk olarak yabancı kaynaklardan öğrendim bu dilleri. Bir kaç ay sonra ilk anasayfa’mı yazmıştım ve gerçekten çok amatördü :) Daha sonra sadece localhost’ta çalışmalarıma devam ettim ve Junior seviyesine hiç bir profesyonel eğitim almadan, sadece yabancı makaleler ve eğitim videoları izleyerek ulaştım. Biliyorum biraz abartı gibi geliyor ancak gerçekten hiçbir fiziksel eğitim görmedim. Daha sonra ilk işimi aldım: leadergamer.com.tr Bu sitenin Arayüz tarafını bitirdikten sonra Back-End’ini wordpress ile kodladım. Bu iş ilk wordpress entegre işimdi ve (bence) ilk işe göre gerçekten güzel bir işti. Daha sonra yaklaşık 3 ay kadar sadece wordpress entegreleri yaptım. Bunların hepsi yine localhost’umda depo edildi. 3 ay sonunda yaklaşık 10 tane wordpress teması entegre etmiştim. Daha sonra bu işi profesyonel şekilde yapmaya karar verdim :) “Arayüz Geliştiriciler” grubu bana nasıl iş alınacağını, nasıl iletişim kurulacağını ve nasıl iş yapılacağını öğretti ve ilk “Front-End” işimi bu grupta aldım. Şu ana kadar yanlızca 4 iş yaptım profesyonel düzeyde. Müşterilerimin hepsi benden memnun kaldıklarını söyleyip, Freelance olarak değil, düzenli olarak benimle çalışmak istediklerini söylediler :)
Hayalim “Fi” gibi (her ne kadar imkansız olsada hayal işte) bir şirkette Arayüz geliştirici olarak çalışmak. Hedefim ise (bu hayal değil, hedef) en az 4 kişilik (arayüz tasarımcısı, arayüz geliştiricisi, back-end geliştiricisi ve proje yöneticisi) bir grupta/şirkette profesyonel düzeyde, büyük firmalarla iş yapmak.

 

null 0×7000 profesyönel işsizim 10 yıldır , 0x7000 de nickim :)
bilgisayar benim hobim 18 yaşından beri mutlu bi birlikteliğimiz var , bir çok programlama dilini biliyorum zaten temeli aynı if else and or not , ilk işe yarar programımda vb.net kullandım .net baya işe yarar bi platform ama fikirlerimle çakıştığı için kapalı kaynak yazılımlardan uzak duruyorum
micro kernel yazmak istiyorum önümüzdeki 5 yıl içinde muhtemelen buralarda olurum :)

 

null Abdullah UĞRAŞKAN Abdullah Uğraşkan. 13 yıldır kod yazıyorum. SiberUzay Teknolojileri’ nde Kıdemli Yazılım geliştirici olarak görev yapıyorum.
İlk web sayfamı Microsoft Word’ de yaptım ve yaptığım şeyin bir web sayfası olduğunu bilmiyordum. Kendime özel şeyleri yapmayı hep sevmişimdir. Mesela tüm oyuncak arabalarımı modifiye etmiştim. İlk işimde klasik asp + html + mssql kullanmıştım. İlk işimde 10 sene çalıştım. Gayet güzeldi, çok güzel tecrübeler edindim. İlk işime teknik servis elemanı olarak başladım bilgi işlem müdürü olarak bıraktım. Arkadaşım sayesinde ulaştı ve part time bir iş olduğu için ilgimi çekmişti.
Büyük projelerde görev almak istiyorum. Şu an çalıştığım firmada buna kendimi bu hedefe çok yakın hissediyorum çünkü yeni teknolojiler üretiyor ve üzerinde kafa patlatıyoruz.

 

Deniz HACISALİHOĞLUDeniz HACISALİHOĞLU Deniz Hacısalihoğlu, Resmî olarak 2012’den beri çalışıyorum ama kişisel çalışmalarıma 2002-2003 yıllarında başladığımı söyleyebilirim. Şu anda yazılım danışmanlığı verdiğimiz Knowledge Experts’te arayüz tasarımcısı olarak çalışmaktayım. Yaş,24 :)
Web üzerine ilk deneyimim 2002 yılında oldu. Ortaokuldaydım. Ders arasında bir arkadaşımın internetten bahsettiğini duymuştum. Google diye bir arama motoru olduğunu ve ne ararsan çıktığını söylemişti. Ben çok şaşırmıştım. :) Bazılarına göre 2002 geç bir yıl olabilir ama aile olanaklarımız ve teknolojiye bakış açımızın zaman kaybı olduğunu düşündüğümüz yıllar olduğunu düşünürsek gayet normaldir diye düşünüyorum. Google’ı öğrendikten sonra diğer arama motorlarını da babamın bir küçük araştırması sonucu öğrenmiştim. Popüler olanlardan birkaçı da, Yahoo ve Altavistaydı. E bir de, Mynet vardı. Bilmemiz şart olan. İlk işimi zannedersem 15 yaşında yapmıştım. Web sayfası hazırlamıştım. Kullandığım program da, MS Word! Çalışmamı hazırlayıp web sayfası olarak kaydetmeyi başarmıştım. Çok hoş değil mi? Daha sonra Frontpage’i öğrendim. O ara Hasan Pekedis adında bir hocamın sayesinde de Html öğrendim. Biraz zorlanmıştım açıkçası, o etiketleri mantık sırasıyla açıp kapatmak çok karışık gelmişti ama öğrendim. Çok kısa bir süre sonra da Dreamweaver öğrendim. Hayran kalmıştım. Geri kalan herşeyi kendi kendime öğrenmeye başladım. Yalnızca frame olayını yakın arkadaşım Habibe’den öğrenmiştim. Her ne kadar kullanmasam da, yeni bir bilgi öğrenmek çok işime yaramıştı. Ben genelde tasarım ve arayüz üzerinden çalışmalarıma devam ettim. Tam bir proje ne zaman yaptığımı hatırlayamıyorum bile. Muhtemelen php’dir. İlk öğrendiğim programlama dili QBasic bu arada. O da Murat Çeşitçi hocamın emeğidir. Bütün hocalarıma saygılar. :)
Çok klişe şeyler yazmak istemiyorum. Ne olacağım, nerede olacağım konusunda kendime sınırlar koymuyorum. Bakarsınız, Çin’de, bakarsınız Fizan’da olurum. Kim bilir? Sadece sektörden asla kopamayacağıma, bir de tasarım yapmaya devam edeceğime eminim. :) Yıllar sonra, eski çalışmalarıma bakıp da, puf ne çirkin diyeceğim zamanlara kadar devam..

 

null JackkerL JackkerL,Herhangi bir firma sektöründe çalışmıyorum.Kişisel olarak web hizmetleri sunuyorum
9 Yaşımdan itibaren,bedava site kurmaya başladım.Bundan öncesi oyun ile geçti,kayıp. HTML,photoshop Heyecanlı,Mecburiyetin verdiği isteksizlik de beraberinde İlk işim bir inşaat şirketine web sitesi kurmaktı.Eş-Dost ile geldi bana bu iş
Önümü görmem yeterli.

 

Ah şu ücretsiz host sağlayan firmalar diyor ve sözü burada bitiriyorum, iyi çalışmalar; umarım istediğiniz hedef ve ideallere ulaşırsınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir