Web Üzerine İlk Deneyimler

Çok uzun zaman önce Web Üzerine İlk Deneyimler adı altında bir anket başlatmıştım. Facebook, quup, Twitter gibi sosyal ağlarda gerek direkt gerek genel olarak anket linkini siz değerli takipçilerle paylaşmıştım. Bunun sonucunda toplam 11 adet anket yanıtı aldım. Ankete katılımda bulunan arkadaşlardan tekrardan teşekkür ederim. Yazacağım deyip yazmayanlara ise bir şey demiyorum, anketimiz hala güncelliğini devam ettirecek olup, ilk deneyimini bizlerle paylaşmak isteyen olursa şuan okumakta olmuş olduğunuz yazıya ekleyeceğim.

Ankete katılım sağlayanların isim listesi şöyle; Salih S. DEMİR, Özgür Fırat ÖZPOLAT, Ferman AKGÜN, İsimsiz(1), Doğukan ÖNAL, Yusuf YILDIZ, 0x7000, Abdullah UĞRAŞKAN, Deniz HACISALİHOĞLU, JackkerL ve Zeki ANKUN.

Salih S. DEMİR Salih S. DEMİR Salih S. Demir, 2004 yılından beri daha çok hobi amaçlı olarak kodlarla iç içeyim. Malum öğrencilik devamlı çalışmamı engelliyor, en son geçen sene çalışıyordum isim vermeyeyim. Pozisyonum çok değişikti, sözde tasarımcı ama genelde yapılmış sitelerin tasarım ve yazılımsal eksiklerini düzeltmek üzere çalışıyordum.
Evimde PC yoktu ben 2000 yılında PC ile ilk defa tanıştım, nerde internet cafede :D. Ne zaman biraz para biriktirsem internet cafeye gider internete girerdim. Tabi o zamanlar sadece mynet.com, showtvnet.com gibi adreslerin anasayfasına girebiliyordum henüz link ve tıklama kavranlarını öğrenmemiştim. Komik :D. 2004 yılında Mynet’in MySite hizzmetinden hazır bir site aldım, ilerleyen zamanlarda kodlarla oynayabileceğimi farkettim. Renk ve fontları değiştirmeye başladım ilk olarak sonra o meşhur gezginler.net’in javascript kütüphanelerini kurcaladım. O zamanlar işin “süper” şimdi ise “ıyyk” dediğimiz o havalı şeyleri kullandım. İlk işimi 2006 yılında 16 yaşımda bir dernek sitesi yaparak başladım. Klasik ASP ve HTML. Henüz CSS’yi öğrenmemiştim. Açıkçası çok farklı bir duygu hissettiğimi sanmıyorum, çünkü hatırlamıyorum unutkanlık da var bende…
Üniversite hayatı ve alakasız bir bölüm beni pasif hale getirdi. Çalıştığım yerlerde yaptığım bir kaç site(adlarını bile unuttum) dışında iş yapmadım. Gelecek planım artık yok. çünkü HTML, CSS, JS aldı başını gidiyor ve sık sık moda değişiyor ayak uydurmak zor, ancak takipteyim peşini bırakmıyorum.

Continue reading…